I daglig tale er der mange, som kender GTIN som en stregkode, men teknisk set er GTIN det nummer, som findes under selve stregkode-symbolet, og kan derfor også bruges til andre teknologier som fx 2D stregkoder og RFID tags.
GS1 Forum er et initiativ skabt af GS1 Denmark, hvor vi sammen med vores medlemmer og øvrige interessenter belyser et aktuelt emne gennem oplæg, taler og debat.
Målet med GS1 Forum er at bidrage til en positiv samfundsudvikling baseret på standarder, der kan føre os i retning af bæredygtig vækst og bedre liv.
Vælg nedenfor hvilket GS1 Forum du ønsker at se og/eller gense:
GS1 Forum 2022 - Nye dimensioner på madspild gennem smarte stregkoder
På GS1 Forum 2022, onsdag d. 23. november, satte vi, sammen med dagligvarehandlen og ledende fødevareaktører, fokus på smarte stregkoders (2D-stregkoder) potentiale i forhold til bekæmpelse af madspild.
Se eller gense oplæg og debatter med de mest toneangivende aktører i Danmark om, hvordan man får sat skub i transformationen fra 1D til 2D-stregkoder, og hvordan vi som samfund høster alle fordelene i forhold til madspild, øget fødevaresikkerhed, mere effektiv lagerstyring, tilbagekaldsprocesser og meget, meget mere.
Er du interesseret i at læse alt det vigtigste, der blev sagt og hvad aktørerne var enig om?
Så hent vores opsamling fra dagen nu.
"Hvis der bliver taget et initiativ i Danmark om at arbejde sammen om smarte stregkoder på tværs af værdikæden og med myndighederne, så vil Coop være enormt interesseret i at deltage i det arbejde".
Per Thau, Koncerndirektør i Coop
Er du interesseret i at læse dig klogere på, hvordan smarte stregkoder kan minimere madspild?
Så hent vores hvidbog - 'Mindre madspild gemme smarte stregkoder' nu.
Lyt til "Mindre madspild gennem smarte stregkoder" herunder eller på din foretrukne podcast afspiller
På GS1 Forum 2021 satte vi fokus på klima, fødevarer og data.
For den mad vi vælger, har stor betydning for det klimaftryk, vi sætter gennem vores forbrug. Vi samlede de mest toneangivende aktører i Danmark til debat og videndeling omkring en aktuel central samfundsudfordring:
Hvordan skaber man en retvisende klimamærkning af fødevarer?
Er du interesseret i at læse alt det vigtigste, der blev sagt og hvad aktørerne var enig om?
Så hent vores opsamling fra dagen nu.