The Global Language of Business
Kontakt oshvidt omrids af cirkel med hvid pil i midten der peger mod venstre
Udmeldelse af produkter i GS1Trade Sync

Man kan udmelde et produkt ved at sætte en udmeldelsesdato ind og publicere data. Derved kommer produktet til at stå som ’Udmeldt’, når udmeldelsesdatoen passeres.

Alternativt kan man tilbagetrække produkterne, så de kommer til at stå som kladder, hvorefter man kan vælge at udmelde eller slette dem helt.

Indsættelse af Udmeldelsesdato

For at registrere et produkt som udmeldt; søg produktet frem, markér en af enhederne og tryk på <Redigér>.

Under fanen 'Status' i højre side Indsæt udmeldelsesdatoen i felt 3253, som vist herunder.

<Gem> oplysningerne i nederste venstre hjørne. Sørg derefter for at udfylde samme felt på de tilhørende enheder i varehierarkiet.

Du kan hurtigt finde de tilknyttede enheder ved at klikke på knappen <Hierarki> i nederst højre hjørne, hvorefter du kan klikke på enhederne.

Når udmeldelsesdatoen er indtastet på alle enheder i varehierarkiet, publiceres data.

Når datoen for udmeldelse passeres, vil enhederne i produktoversigten få publikationsstatus ’Udmeldt’.

Udmeldte enheder kan man slette eller gøre tilgængelige igen ved at fjerne udmeldelsesdatoen og publicere igen. Enheder med status ’udmeldt’ er egentlig kladder og betragtes derfor ikke som aktive enheder.

‍

Tilbagetrækning og udmeldelse af data

Hvis man ikke har mulighed for at rette fejl på enhederne, og derfor ikke kan publicere enhederne med den indtastede udmeldelsesdato, kan du i stedet tilbagetrække enhederne først.

OBS: Ved denne proces vil kunden ikke modtage en notifikation om udmeldelsen. Data vil blot ikke længere være tilgængelig. Derfor anbefales at udmelde et produkt ved at udmelde og publicere som beskrevet foroven.

 

Tilbagetrækning

Her markeres den enhed i varehierarkiet, hvor der står ’Publiceret’ ud for. Tryk på <Tilbagetræk> foroven og bekræft derefter tilbagetrækningen.

Begge enheder i varehierarkiet ændres nu til kladder. Marker én af enhederne og klik på <Redigér>.

Indsæt udmeldelsesdatoen i felt 3253 i visningen ’Status’ som vist herunder.

‍<Gem> oplysningerne i nederste venstre hjørne. Derefter kan du blot klikke på <Afslut>, og enheden vil være registreret som udmeldt.

Dog vil det give mening at klikke på knappen <Hierarki> nederst til højre, hvorefter du kan klikke ind på alle tilknyttede enheder og indsætte udmeldelsesdatoen.

Når du har gemt oplysningerne og klikket på <Afslut>, vil enhederne fremstå som udmeldte, når datoen passeres:

Udmeldte enheder kan man slette eller gøre tilgængelige igen ved at fjerne udmeldelsesdatoen og publicere igen. Enheder med status ’udmeldt’ er egentlig kladder, og betragtes derfor ikke som aktive enheder.

Ønsker du at downloade vejledningen?

arrow-right-circle
Hent den her

Har du stadig brug for hjælp? Så tag fat i GS1 Denmarks support team. Vi står altid klar til at hjælpe.

Har du spørgsmål?
Kontakt os her

Udmeldelse af produkter i GS1Trade Sync

Nyeste vejledninger

Illustration af en rapport om retningslinjer for beauty i systemet GS1 Trade Sync
GS1Trade Packaging
GS1Trade Sync
GS1Trade Exact
GS1Trade Image
GS1Trade Transact
GLN
GS1Trade Activate
GTIN
|
Video
Skriftlig vejledning
10 min
 min
GDSN - Guideline for beauty
Med denne vejledning hjælper vi dig godt i gang med at dele data om dine beauty produkter via GS1Trade Sync.
This is some text inside of a div block.
Person hælder en skefuld proteinpulver ned i beholder
GS1Trade Packaging
GS1Trade Sync
GS1Trade Exact
GS1Trade Image
GS1Trade Transact
GLN
GS1Trade Activate
GTIN
|
Video
Skriftlig vejledning
 min
Guide til oprettelse af kosterstatninger i GS1Trade Sync
Bliv klogere på, hvordan kosterstatninger korrekt registreres i GS1 efter gældende krav til ernæring, dosering og anvendelse.
This is some text inside of a div block.
Person holder en halv chokoladebar op i hånden
GS1Trade Packaging
GS1Trade Sync
GS1Trade Exact
GS1Trade Image
GS1Trade Transact
GLN
GS1Trade Activate
GTIN
|
Video
Skriftlig vejledning
 min
Guide til oprettelse af måltidserstatninger i GS1Trade Sync
Bliv klogere på hvordan måltidserstatninger korrekt registreres i GS1 efter gældende krav til ernæring mærkning og referenceindtag.
This is some text inside of a div block.