The Global Language of Business
Kontakt oshvidt omrids af cirkel med hvid pil i midten der peger mod venstre
Håndtering af billeder i GS1Trade Sync

Denne guide indeholder en gennemgang af upload af billeder og dokumenter på produkter i GS1Trade Sync og hjælp til korrekt navngivning af billeder, samt hvordan du finder og vedligeholder dine produktbilleder i systemet.

‍

Brugsret, ophavsret og håndtering af billeder i GS1Trade Sync  

Når du benytter GS1Trade Image, har du brugsret til de billeder du fået taget hos os. Dog er det fotografen, der ejer ophavsretten. Link til den danske ophavsretslov.

Som medlem har du selv ansvaret for at vedligeholde dine billeder. GS1 overskriver gamle billeder i GS1Trade Sync, når der bliver taget nye, hvis de har identisk navngivning (samme vinkler).  

Billeder med vinkler, der ikke længere bliver fotograferet, vil ikke blive fjernet automatisk. Vi sletter ikke billeder for dig, da du bedst ved, hvilke billeder du ønsker at have liggende i GS1Trade Sync.

Billeder bliver uploadet i Trade Sync indenfor 10 hverdage, medmindre der bestilles Express, så er behandlingstiden på 5 hverdage.

‍

Upload af billede og filer på produkt

Når du skal tilknytte nye billeder eller dokumenter til et produkt, skal du benytter knappen ”Tilføj billeder/dokumenter” i øverste højre hjørne. Knappen vises uanset hvor henne på produktet du befinder dig, så længer der er tale om en kladdeversion af produktet.

Efter du har trykket på knappen, bliver du bedt om at angive hvilken type medie du ønsker at tilknytte, samt om du vil uploade det, eller om vi skal hente det via en URL.

Herefter vil billedet eller dokumentet blive tilknyttet til produktet.

‍

Hjælp til korrekt navngivning af billeder

Når du har tilknyttet et billede eller dokument, bliver du præsenteret for en boks, hvor du kan angive yderligere oplysninger om den netop tilknyttede fil. For billeder er det nødvendigt at du angiver de krævede oplysninger, for at billede kan sendes til dine kunder.

Hvis du allerede benytter dig af navngivningen jf. GS1 standarden på dine billeder, så vil oplysningen, der ellers skal angives automatisk, bliver angivet ud fra navnet på billedfilen.

Herunder kan du se hvordan det ser ud når der uploades et billede som ikke følger GS1 standarden med hensyn til navngivningen.

Her skal så angives de fire oplysninger som er fremhævet med rød.

‍

Billedet er nu klar til at blive delt med dine kunder. Du kan fortsat se det oprindelig filnavn fremgår af billedet, samt det nye filnavn som er defineret ud fra GS1 standarden.

‍

Visning m.m. af samtlige billeder (tilføjet og arkiveret) der er tilknyttet et GTIN

Det er muligt at fremsøge billeder på forskellige måder.

Du kan søge i produktoversigten i GS1Trade Sync.

Vælg visningen Billede/dokument ved at trykke på Vælg kolonner til højre i produktoversigten.

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, software, nummer/talAutomatisk genereret beskrivelse

‍

‍

Her kan du søge billeder frem på f.eks. GTIN/stregkode og se under Billede/dokument på forsiden.

‍

Et billede, der indeholder tekst, Font/skrifttype, skærmbillede, softwareAutomatisk genereret beskrivelse

‍

‍

Hvis du klikker på Se alle, kommer du ind på alle billeder tilknyttet det pågældende produkt.

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, Font/skrifttype, logoAutomatisk genereret beskrivelse

Så ser det således ud:

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, designAutomatisk genereret beskrivelse

 

Du kan vælge at gå ind på produktet i GS1Trade Sync og se dine billeder. Dette gøres under Billeder/dokumenter.

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, software, WebsideAutomatisk genereret beskrivelse

‍

Under Handling, kan du klikke på Vis og få mere data frem omkring dit billede.

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, Font/skrifttype, RektangelAutomatisk genereret beskrivelse

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, software, designAutomatisk genereret beskrivelse

Hvis du klikker de 3 prikker under Handling, kan du downloade dit billede.

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, Font/skrifttype, RektangelAutomatisk genereret beskrivelse

‍

Få overblik over alle dine billeder i GS1Trade Sync

I fanen Billede/dokument i GS1Trade Sync kan du se alle billeder.

‍

‍

Du kan bruge den avancerede søgning til at fremsøge billeder ud fra forskellige filtre, f.eks. GTIN/stregkode

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, software, Font/skrifttypeAutomatisk genereret beskrivelse

‍

‍

Du kan også administrere dine billeder (tilføje/arkivere) og downloade billeder i fanen Billede/dokument. Når du arkiverer et billede, fjernes det fra produktet uden at blive slettet helt fra systemet.

‍

Sæt flueben som vist og tryk på Fjern fra produkt, hvis du ønsker at fjerne et billede fra et produkt

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, software, ComputerikonAutomatisk genereret beskrivelse

‍

Hvis du ønsker at tilføje et arkiveret billede igen, markerer du som vist og trykker Tilføj til produkt.

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, cirkel, sammenligningAutomatisk genereret beskrivelse

‍

Hvis du ønsker at downloade et eller flere billeder, skal du markere som vist herunder og trykke Download

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, software, WebsideAutomatisk genereret beskrivelse

‍

I bunden af siden kan du vælge hvor mange billeder der skal vises  

‍

Et billede, der indeholder tekst, skærmbillede, Font/skrifttype, logoAutomatisk genereret beskrivelse

Ønsker du at downloade vejledningen?

arrow-right-circle
Hent den her

Har du stadig brug for hjælp? Så tag fat i GS1 Denmarks support team. Vi står altid klar til at hjælpe.

Har du spørgsmål?
Kontakt os her

Håndtering af billeder i GS1Trade Sync

Nyeste vejledninger

Illustration af en rapport om retningslinjer for beauty i systemet GS1 Trade Sync
GS1Trade Packaging
GS1Trade Sync
GS1Trade Exact
GS1Trade Image
GS1Trade Transact
GLN
GS1Trade Activate
GTIN
|
Video
Skriftlig vejledning
10 min
 min
GDSN - Guideline for beauty
Med denne vejledning hjælper vi dig godt i gang med at dele data om dine beauty produkter via GS1Trade Sync.
This is some text inside of a div block.
Person hælder en skefuld proteinpulver ned i beholder
GS1Trade Packaging
GS1Trade Sync
GS1Trade Exact
GS1Trade Image
GS1Trade Transact
GLN
GS1Trade Activate
GTIN
|
Video
Skriftlig vejledning
 min
Guide til oprettelse af kosterstatninger i GS1Trade Sync
Bliv klogere på, hvordan kosterstatninger korrekt registreres i GS1 efter gældende krav til ernæring, dosering og anvendelse.
This is some text inside of a div block.
Person holder en halv chokoladebar op i hånden
GS1Trade Packaging
GS1Trade Sync
GS1Trade Exact
GS1Trade Image
GS1Trade Transact
GLN
GS1Trade Activate
GTIN
|
Video
Skriftlig vejledning
 min
Guide til oprettelse af måltidserstatninger i GS1Trade Sync
Bliv klogere på hvordan måltidserstatninger korrekt registreres i GS1 efter gældende krav til ernæring mærkning og referenceindtag.
This is some text inside of a div block.