The Global Language of Business
Kontakt oshvidt omrids af cirkel med hvid pil i midten der peger mod venstre
NyT FRA GS1

Fra Folkemødedebat til handling: Nu starter samarbejdet for mindre medicinspild og større patientsikkerhed

24.6.2025
|
Anne Marie Lei
GS1 Trade Sync Beauty ikon - lyserød cirkel med  illustration af en læbestift og en creme
Image ikon - en lyselilla cirkel med en illustration af et kamera i midten
GS1 Trade Packaging ikon - grøn cirkel med  illustration af en åben papkasse
Trade Sync ikon - en lyserød cirkel med en illustration af tre cirkler ovenpå hinanden i en cylinder
Exact ikon - en solgul cirkel med en illustration af et forstørrelsesglas
GLN ikon - en orange cirkel med en illustration af et lokationssymbol
GTIN ikon - en grøn cirkel med en illustration af fem lodrette streger som en stregkode
Transact ikon - en lyseblå cirkel med en illustration af et stykke papir med tekst og en stjerne på

På årets Folkemøde satte GS1 Danmark fokus på et af de store paradokser i sundhedsvæsenet: Vi har både data og digitale løsninger, der kan reducere medicinspild og forhindre medicinfejl, alligevel tøver mange med at bruge dem. Under overskriften "Fra Spild til Sundhed – Kan vi knække koden til medicinspild og samtidig reducere medicinfejl?" blev der sat gang i en vigtig samtale.

Fokus på simple teknologier som stregkoder og systematisk brug af data

Med eksperter, politikere og fagfolk på scenen fra PharmaDanmark, Danske Regioner, Næstved Kommune, Region Midtjylland, Medicoindustrien, Dansk Selskab for Patientsikkerhed og OUH Odense Universitetshospital – Svendborg Sygehus blev der stillet skarpt på, hvordan sundhedsvæsenet, med simple teknologier som stregkoder og mere systematisk brug af data, kan tage et stort skridt mod både øget patientsikkerhed og mindre klimabelastning. Og måske vigtigst: Hvordan vi går fra viden til handling.

Vi dykkede ned i medicinspildsappen fra Region Midtjylland, fik personalets perspektiver på brug af teknologi og hørte om de politiske ambitioner for et grønnere sundhedsvæsen.

Der er brug for digitale løsninger, der kan skaleres

Panelet var enige om, at det bare er med at komme i gang, men at det var afgørende at inddrage sundhedspersonalet i udviklingen af de konkrete løsninger. Implementeringsdelen må heller ikke undervurderes, hvis der skal ske reelle forandringer. Sidst men ikke mindst, så blev der opfordret til at bruge digitale løsninger, der bygger på internationale standarder, så de kan skaleres til andre regioner og udvides til kommunerne.

En debat gør det ikke alene. Derfor inviterer GS1 deltagerne til to rundbordsmøder i efteråret, hvor vi kan kigge dybere på, hvilke løsninger der kan bidrage til at bruge sundhedsvæsenets ressourcer på den bedste måde.

Gå ikke glip af vores nyheder om sundhed og offentlige indkøb

Tilmeld dig vores nyhedsbrev GS1 Update Healthcare & Public

Seneste nyt