The Global Language of Business
Kontakt oshvidt omrids af cirkel med hvid pil i midten der peger mod venstre
NyT FRA GS1

Fælles retning for data om medicinsk udstyr

19.5.2026
|
Anne Marie Lei
GS1 Trade Sync Beauty ikon - lyserød cirkel med  illustration af en læbestift og en creme
Image ikon - en lyselilla cirkel med en illustration af et kamera i midten
GS1 Trade Packaging ikon - grøn cirkel med  illustration af en åben papkasse
Trade Sync ikon - en lyserød cirkel med en illustration af tre cirkler ovenpå hinanden i en cylinder
Exact ikon - en solgul cirkel med en illustration af et forstørrelsesglas
GLN ikon - en orange cirkel med en illustration af et lokationssymbol
GTIN ikon - en grøn cirkel med en illustration af fem lodrette streger som en stregkode
Transact ikon - en lyseblå cirkel med en illustration af et stykke papir med tekst og en stjerne på
No items found.

De fem regioner, Medicoindustrien og GS1 Denmark har indgået en fælles hensigtserklæring, der sætter retning for, hvordan data om medicinsk udstyr fremover skal deles i Danmark.

Ambitionen er at skabe et mere sammenhængende og effektivt samarbejde mellem regioner og leverandører – med bedre data som fundament.

En fælles forståelse af data

Hensigtserklæringen bygger på en fælles forståelse af, at ensartede og tilgængelige data er en forudsætning for at styrke både indkøb, logistik og den daglige drift i sundhedsvæsenet.

Parterne er enige om at arbejde mod et fælles datagrundlag for medicinsk udstyr, så data i højere grad kan genbruges og deles på tværs af aktører.

Mindre kompleksitet – mere værdi

I dag oplever både regioner og leverandører en betydelig kompleksitet i arbejdet med produktdata. Med en fælles retning er målet at reducere dobbeltarbejde, forbedre datakvaliteten og gøre samarbejdet mere smidigt.

Bedre data betyder samtidig bedre forudsætninger for at reducere fejl og spild – og for at frigive tid til kerneopgaver tættere på patienten.

Et fælles skridt fremad

Hensigtserklæringen er et vigtigt skridt i et længerevarende samarbejde, hvor fokus nu flyttes fra udvikling til implementering og anvendelse.

Parterne lægger vægt på, at arbejdet skal tage hensyn til forskellige behov og forudsætninger, og at udviklingen sker i et fælles tempo.

Samarbejde om udviklingen

Som en del af arbejdet etableres en brugergruppe med repræsentanter fra både regioner og industri. Gruppen skal understøtte videndeling, datakvalitet og den fortsatte udvikling af området.

Se hensigtserklæringen

Læs om datadeling

GS1-services omtalt i artiklen

GS1Trade Image

GS1Trade Image leverer professionelle marketing- og planogrambilleder, der lever op til gældende krav og grafiske retningslinjer.

Hvis du ønsker selv at tage dine egne produktbilleder, kan vi også hjælpe dig med at blive certificeret til dette.

GS1Trade Sync

GS1Trade Sync er en datapool til udveksling af produktdata, som dine handelspartnere kan tilgå.

GS1Trade Sync effektiviserer dataudvekslingen mellem handelspartnere, fordi data kun skal angives ét sted. Det øger kvaliteten af produktdata og skaber værdi for dig - og hele værdikæden.

GS1Trade Packaging

GS1Trade Packaging er et emballagedatasystem, der samler dine emballagedata ét sted.

Systemet sikrer en effektiv indsamling, strukturering og deklarering. Det gør det desuden nemt at udveksle emballagedata med andre virksomheder.

GS1Trade Exact

GS1Trade Exact sikrer kvaliteten af jeres produktdata. Alle fysiske produkter bliver kontrolleret op mod de data, der er angivet i GS1Trade Sync.

Med denne service får du dermed kvalitetssikret data til gavn for hele forsyningskæden.

GS1Trade Transact

GS1Trade Transact varetager digital modtagelse af ordrer og afsendelse af dokumenter til dine kunder. Du bestemmer selv om den skal integreres i dit økonomisystem eller du vil tilgå den online.

GTIN

GTIN (også kaldet EAN) står for 'Global Trade Item Number' og udgør den talrække, du ser under dit stregkodesymbol.

GTIN (EAN) er en global standard, der bruges til unikt at identificere digitale og fysiske produkter, så stregkoden kan scannes overalt i verden - hele vejen gennem forsyningskæden.

GLN

Med et GLN (også kaldet EAN) kan du unikt og entydigt identificere fysiske, funktionelle, juridiske eller digitale enheder.

Det kan være afsender, modtager, køber, sælger, leverandør, producent, leveringssted, betalingssted, butik eller interne afdelinger.

Seneste nyt

Modtag nyt om de emner, der interesserer dig