I daglig tale er der mange, som kender GTIN som en stregkode, men teknisk set er GTIN det nummer, som findes under selve stregkode-symbolet, og kan derfor også bruges til andre teknologier som fx 2D stregkoder og RFID tags.

Hvordan reducerer vi medicinfejl i sundhedsvæsenet? Og kan data og digitale standarder være nøglen til en mere cirkulær økonomi?
Det er nogle af de spørgsmål du kan få svar på, når GS1 Denmark inviterer til to aktuelle debatter. Her sætter vi fokus på, hvordan data, sporbarhed og fælles standarder kan skabe værdi - for både borgere, virksomheder og samfund.
Og begge debatter handler i bund og grund om det samme: Hvordan skaber vi bedre beslutninger og mere effektive løsninger gennem fælles standarder, pålidelige data og digital sammenhængskraft?
Medicinfejl er fortsat den hyppigste utilsigtede hændelse i sundhedsvæsenet. Samtidig findes teknologien allerede: Når medicin og patientens armbånd scannes, kan systemet kontrollere, at den rigtige patient får den rigtige medicin i den rigtige dosis på det rigtige tidspunkt.
I debatten sætter GS1 Denmark sammen med politikere, sundhedsprofessionelle og patientsikkerhedseksperter fokus på, hvorfor stregkodescanning endnu ikke er implementeret bredt i Danmark – og hvad der skal til for at ændre det.
I debatten deltager:
Moderator er Ole Toft, sundhedspolitisk analytiker på Altinget.
EU stiller stadig større krav til cirkulær økonomi, reparation og dokumentation gennem initiativer som Digitalt Produktpas og Right to Repair. Men virker det i praksis?
I denne debat undersøger vi, om virksomheder, forbrugere og myndigheder faktisk har de data og den digitale infrastruktur, der skal til for at skabe reel cirkularitet.
Debatten stiller blandt andet skarpt på:
Paneldeltagere:
Moderator er Anne Ginderskov Hansen, direktør i APPLiA.
For GS1 Denmark handler Folkemødet om langt mere end to debatter. Det handler om at bringe mennesker, perspektiver og løsninger sammen om nogle af de udfordringer, der præger vores samfund netop nu.
Folkemødet er en unik mulighed for at skabe dialog mellem politikere, virksomheder, organisationer og eksperter - og for at vise, hvordan data, standarder og digital sammenhængskraft kan gøre en konkret forskel i praksis.
Vi deltager blandt andet for at sætte fokus på alt fra medicinscanning og 2D-stregkoder til digital produktinformation og cirkulær økonomi. Fællesnævneren er behovet for fælles sprog, sporbarhed og interoperabilitet, hvis teknologien skal skabe reel værdi for både borgere, virksomheder og samfund.
GS1 arbejder hver dag for at gøre data anvendelige på tværs af værdikæder - og for at skabe de standarder, der får teknologien til at fungere i praksis. Derfor er Folkemødet også en vigtig platform for os til at styrke samarbejder, inspirere til nye løsninger og sætte GS1 tydeligere på landkortet som en relevant samfundsaktør.
Vi glæder os til at møde politikere, virksomheder, organisationer og samarbejdspartnere på Folkemødet 2026.
GS1Trade Image leverer professionelle marketing- og planogrambilleder, der lever op til gældende krav og grafiske retningslinjer.
Hvis du ønsker selv at tage dine egne produktbilleder, kan vi også hjælpe dig med at blive certificeret til dette.
GS1Trade Sync er en datapool til udveksling af produktdata, som dine handelspartnere kan tilgå.
GS1Trade Sync effektiviserer dataudvekslingen mellem handelspartnere, fordi data kun skal angives ét sted. Det øger kvaliteten af produktdata og skaber værdi for dig - og hele værdikæden.
GS1Trade Packaging er et emballagedatasystem, der samler dine emballagedata ét sted.
Systemet sikrer en effektiv indsamling, strukturering og deklarering. Det gør det desuden nemt at udveksle emballagedata med andre virksomheder.
GS1Trade Exact sikrer kvaliteten af jeres produktdata. Alle fysiske produkter bliver kontrolleret op mod de data, der er angivet i GS1Trade Sync.
Med denne service får du dermed kvalitetssikret data til gavn for hele forsyningskæden.
GS1Trade Transact varetager digital modtagelse af ordrer og afsendelse af dokumenter til dine kunder. Du bestemmer selv om den skal integreres i dit økonomisystem eller du vil tilgå den online.
GTIN (også kaldet EAN) står for 'Global Trade Item Number' og udgør den talrække, du ser under dit stregkodesymbol.
GTIN (EAN) er en global standard, der bruges til unikt at identificere digitale og fysiske produkter, så stregkoden kan scannes overalt i verden - hele vejen gennem forsyningskæden.
Med et GLN (også kaldet EAN) kan du unikt og entydigt identificere fysiske, funktionelle, juridiske eller digitale enheder.
Det kan være afsender, modtager, køber, sælger, leverandør, producent, leveringssted, betalingssted, butik eller interne afdelinger.