I daglig tale er der mange, som kender GTIN som en stregkode, men teknisk set er GTIN det nummer, som findes under selve stregkode-symbolet, og kan derfor også bruges til andre teknologier som fx 2D stregkoder og RFID tags.
En samlet detailhandel og foodservice står sammen om at bruge GS1-standarder til stregkodemærkning af produkter og forsendelser.
Men vores standarder kan bruges til meget mere end det. Opdag hvordan din virksomhed effektivt kan udveksle korrekte produktstamdata og -billeder med dine handelspartnere og øge salget gennem vores services.
Komplette og korrekte produktdata er afgørende for at få produkter på hylderne - i butikker og online.
Vi hjælper dig med at lykkes med vores services: GS1Trade Sync, GS1Trade Exact og GS1Trade Image. Se hvordan i videoen her.
GTIN og GLN udgør den unikke identifikation, som i samspil med datadeling - og valideringsservices: GS1Trade Sync, GS1Trade Exact og GS1Trade Image sikrer, at dine produkter glider gennem forsyningskæden med stamdata, billeder og et unikt produktnummer tilknyttet.
Tilkobler du vores EDI-service, GS1Trade Transact, sikrer vi nem digital ordremodtagelse og fakturaafsendelse til offentlige og private handelspartnere.
Vi har samlet en række relevante cases om hvordan medlemmer i detailhandel- og foodservicebranchen bruger vores standarder.
Har du spørgsmål til, hvordan du kan bruge GS1-standarder og -services i detailhandlen og foodservice, anbefaler vi, at du kontakter vores rådgivere, som sidder klar til at guide dig godt igennem processen.